Nytteverdien av nettverk - Marit Silseth
Fredag: Et team er et nettverk som er til for å skape resultater. I et team blir 1+1>2. Og er det ikke akkurat dette et nettverk handler om - å dra lasset sammen med noen, noen som har andre eller komplimenterende kunnskap eller ferdigheter i forhold til deg, slik at resultatet blir enda bedre enn om dere sto hver for dere? For at profesjonelle team skal skape fremragende resultater, er det to hovedfaktorer som må være til stede. Teamet må være gode på å produsere og det må finnes et engasjement - en positivitet eller motivasjon. En god balanse mellom produktivitet og engasjement vil sikre at teammedlemmene ikke blir utbrente. Har du lagt merke til hvor mye mer produktiv du blir når du trives med dem du jobber sammen med og det du gjør - enten det er i private eller profesjonelle team?
4.06.09: Kvinnenettverket i Bærum er et nettverk primært for næringsdrivende kvinner, men åpent for alle kvinner. Kanskje går du med en ide om å starte for deg selv? KiB eret godt nettverk å tilhøre. KiB tilbyr mange kurs og fagprogram som passer for nyetablerte og for de som er godt i gang med sin business og ønsker å bli større. KiB har et mentorprogram der du kan ha gleden av din egen mentor i ett år - en sparringspartner til akkurat det du trenger for å lykkes. Uansett - det viktigste er kontaktene du får gjennom KiB, her skapes mye business og noen finner samarbeidspartnere.
3.06.09: Uten sosialt nettverk ville de fleste av oss ikke "overleve" - vi er avhengige av noen å dele tanker med, noen vi kan henvende oss til når vi trenger hjelp. Vi jenter er flinke til å ta vare på vårevenninne-nettverk, noe som mange menn misunner oss. Menn er flinkere til å utnytte nettverk i jobbsammenheng. De hjelper hverandre og anbefaler hverandre ved forfremmelser, nye jobber og oppdrag. Her har jenter noe å lære. Hver av oss har ca. 500 personer i vårt "nettverk" - kolleger, venner, familie og bekjente. Har du tenkt på at du kan bruke dette nettverket til å finne nye oppdrag dersom du er selvstendig næringsdrivende, eller kanskje finne kandidater til den nye sillingen på jobben?
2.06.09: Søker du på ordet nettverk, vil du få henvisning til "ingeniørsider" i form av tekniske og logistiske nettverk. Videre vil sosiale nettverk, forretningsnettverk, seksuelle nettverk og kriminelle nettverk komme opp. Søkes på nettverksbygging, kommer "Gutteklubben Grei" opp. Vanlige fellesnevnere for nettverk kan være: ideologi, holdninger, livssyn, kontroversielle eller samfunnskritiske meninger. Kjente internasjonale nettverk er for eksempel Frimurerlosjen, Opus dei (Da Vinci Koden), Rotary og Lions. Nettverk kan være både formelle og uformelle - hvilket nettverk er du medlem av?
Marit Helene Silseth, marit@silsethconsulting.no - driver Silseth Consulting, hvor hun er konsulent og sertifisert coach. Marit har spesialisert seg på teamutvikling og teamarbeid - "engasjerte team skaper fremragende resultater". Marit er også engasjert i foresight / scenarieprosesser gjennom samarbeid med Foresight Norge AS.
|
|
|








