Tinos tenketank

En venninne er en som stiller opp når det trengs. Som nå, for eksempel. Tino har det skrekkelig travelt, så travelt at prioriteringene blir steinharde.

Sympatidekktrekkeren

GODT SAGT!

"Den ene strør ut og det blir bare mere. Den andre holder igjen mer enn det som rett er og ender i fattigdom." Ordspråkene 11, vers 24.

LESELYST!

Maya

Av Isabel Allende. Amerikanske Maya Vidal vokser opp i California i en fargerik og utradisjonell familie...

encrypted-tbn1.google.com
finn_120X80.gif
reisemagasinet.jpg
scent-mindre.png
herkules_banner_120_64.gif
helse-og-kost.jpg

En av fem ansatte er lei jobben sin - Mette Manus

mettemanus.jpg

Fredag: Det benyttes i dag utallige tester og verktøy for å kartlegge den enkelte medarbeider eller ved ansettelser i en bedrift. Noen tester er gode, andre mindre gode. Uansett må en test benyttes med skjønn og respekt og ingen test er bedre enn brukeren selv. Gode samtaler gir oftest best informasjon, men en test kan nettopp være tidsbesparende og være et godt samtaleverktøy. Jungs Type Index er en test som vurderer preferanser og deler mennesker inn i typer ut fra psykologen Jungs typeteorier. Denne testen er spesielt god som et hjelpemiddel til å sette sammen team. Testeren må være sertifisert gjennom Optimas AS.

Torsdag: I bedriften er det viktig å gjøre en grundig kompetansekartlegging fra tid til annen. En GAP-analyse hjelper til å finne ut av bedriftens og medarbeidernes forventninger og opplevde resultater. Den kan omfatte kartlegging av medarbeideres kunnskaper på ulike områder, ønsker om forandring og dertil hørende kompetanse for ulike stillinger. Samt videre karriereforløp i eller utenfor bedriften. GAP analysen kartlegger og vurderer dagens situasjon opp mot en ideell situasjon for bedrift og medarbeider. Det er et godt utgangspunkt for videre arbeid. Diverse kartleggingsverktøy benyttes og oppfølgingssamtaler og veiledning foretas sammen med den enkelte medarbeider.

Onsdag: Privat kan en karriereendring skyldes at du mister jobben på grunn av nedbemanning, at du er blitt syk eller at du av personlige grunner som for eksempel flytting eller ønske om ny jobb eller utdanning velger å tenke nytt. Det kan være lurt å få hjelp av en karriererådgiver eller coach i slike tilfeller. Slik kan du lettere se mulighetene fremfor hindringene. Ved å få kartlagt dine interesser og evner og kanalisert dem i retning av en ny jobb, vil du oppleve at du får ta i bruk nye sider ved deg selv. Dette vil igjen være spennende, utviklende og motiverende.

Tirsdag: En av fem ansatte er lei jobben sin kom det frem i en arbeidslivsundersøkelse i Norge i 2009. En livskvalitetsundersøkelse som ble foretatt noe tidligere i seks europeiske land (EPICURUS forskningsprosjekt) viste at jobbtilfredshet kommer foran både familie, helse, økonomi og sosialt liv som faktor for livsglede. Hvis jobben din er kjedelig og meningsløs, er du neppe fornøyd med resten av livet ditt heller. Å velge en utdanning og et yrke du ikke trives med, kan være direkte helseskadelig.

Ukens gjesteskribent: Mette Manus - coach og studie- og karriereveileder - leder i Manus Motivation Group

Del på Twitter Del på Facebook



Tips en venn
Avsender (e-post):
Mottaker (e-post):

Damene AS - Holmenveien 32 - 0374 Oslo - Org.nr 991 044 612 - www.damene.no

Utviklet av Renommé Communication
pax.bmp
juiceplus2-2.jpg
underverker2011-2.jpg
akasien2011.bmp